آیا لمینت دندان درد دارد؟

امروزه تعداد افرادی که به زیبایی دندان‌های خود توجه می‌کنند، بیشتر شده است و به همین دلیل این افراد به دنبال روشی برای زیبایی دندان‌های خود هستند. لمینت دندان (Dental laminate) و درد لمینت دندان از پربحث‌ترین موضوعاتی هستند که امروزه افراد با آن‌ها روبرو می‌شوند.

در این میان افرادی هستند که برایشان سوال پیش می‌آید که آیا لمینت دندان درد دارد یا خیر! در ادامه برای پاسخ به این سوال توضیحاتی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا درصورت تصمیم به استفاده از این روش، خیالی آسوده و راحت داشته باشید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

لمینت دندان چیست و برای چی انجام می‌شود؟

لمینت، یک پوششی سرامیکی است که دندان‌پزشک از آن برای پوشاندن مشکلات دندان استفاده می‌کند. همچنین از آنجایی که این پوشش کیفیت و دوام نسبتا بالایی دارد، به یک انتخاب مناسب برای افرادی که به دنبال لبخندی زیبا و طبیعی هستند تبدیل شده است.

باید گفت که طول عمر این روش به نوع نگهداری از آن بستگی دارد، اما معمولا 10 سال یا بیشتر ماندگاری خواهد داشت.

دلایل درد لمینت دندان

حال به بخش اصلی مقاله، یعنی درد لمینت دندان می‌رسیم. در رابطه با این موضوع باید گفت که انجام برخی از کارها در روند انجام این روش باعث ایجاد درد می‌شوند و از آنجایی که شرایط دندان‌های هرکسی متفاوت است، میزان درد لمینت دندان نیز متفاوت خواهد بود.

دلایل درد لمینت دندان

در ادامه با دلایلی که منجر به درد این روش می‌شوند آشنا خواهیم شد.

تراشیدن مینای دندان

دندان‌پزشک برای آنکه بتواند روکش لمینت را روی دندان شما نصب کند، باید مقداری از مینای دندان شما را تراش دهد. دلیل انجام این کار این است که روکش لمینت ظاهری غیرطبیعی به دندان‌های شما ندهد و به شکلی نباشد که گویا یک لایه به دندان‌های شما اضافه شده است.

همین موضوع باعث می‌شود که دندان‌ها نسبت به خوراکی‌های سرد و گرم حساس شوند و هنگام خوردن و جویدن غذا برای شما مشکل‌ساز شوند. البته باید متذکر شد که این درد به مرور زمان برطرف می‌شود و جای نگرانی برای آن وجود ندارد.

گاهی اوقات با مراجعه به دندان پزشک متوجه میشوید که شما اصلا کاندیدا مناسبی برای انجام درمان لمینت نیستید. چنانچه قصد دارید که بدانید آیا لمینت دندان برای شما مناسب است یا خیر پیشنهاد میکنم مقاله لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است را مطالعه کنید.

عدم هم‌ترازی لمینت

گاهی‌اوقات روکش لمینت نصب شده روی دندان‌های شما با یکدیگر تراز نیستند. در این صورت اگر شما غذای محکمی را بجوید یا خوراکی را گاز بزنید، درد لمینت دندان را حس خواهید کرد.

بنابراین اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، به دکتر خود مشکل پیش آمده را بگویید تا ارتفاع لمینت دندان را بررسی کند و از تراز بودن آن‌ها مطمئن شود. دقت داشته باشید که تراز بودن لمینت اهمیت بالایی دارد و عدم توجه به هم‌تراز نبودن لمینت می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

انجام دیگر درمان‌های جانبی

از آنجایی که لمینت دندان یک روش نسبتا دائمی و طولانی مدت محسوب می‌شود، لازم است که پیش از انجام آن وضعیت سلامت دندان‌ها کاملا بررسی شود. سپس اگر مشکلی هرچند کوچک نیز وجود داشت، پزشک باید ابتدا مشکل را درمان کند و سپس به انجام لمینت بپردازد.

گاهی‌اوقات برای درمان مشکلات جانبی به جراحی و مواردی این چنینی نیاز است که همین درمان‌های جانبی در برخی از مواقع منجر به درد لمینت دندان می‌شوند.

مهارت دندان‌پزشک

نداشتن تبحر و مهارت کافی دندان‌پزشک از جمله مواردی است که می‌توان آن را یکی از دلایل درد لمینت دندان درنظر گرفت. درواقع باید گفت اگر دندان‌پزشک در فرایند تراش دادن مینای دندان و نصب لمینت دقت و مهارت کافی نداشته باشد، درد یکی از شایع‌ترین چیزهایی خواهد بود که پس از لمینت دندان آن را تجربه خواهید کرد.

مهارت دندان پزشک از دلایل درد لمینت دندان

باید متذکر شد که نحوه نصب روکش لمینت نیز اهمیت دارد و باید به گونه‌ای انجام شود که هیچ روزنه‌ای در مرز لثه ایجاد نشود. توجه داشته باشید که ایجاد روزنه بین روکش لمینت و دندان، تجمع مواد غذایی در این فضا و پوسیدگی دندان را به همراه دارد و می‌تواند باعث مشکلات جدی‌تری نیز شود.

بنابراین توصیه می‌شود در انتخاب دندان‌پزشک برای انجام لمینت دندان، دقت کافی داشته باشید و از مهارت و تجربه دندان‌پزشک موردنظر خود مطمئن شوید.

آسیب دیدن عصب دندان

در برخی از مواقع پالپ دندان آسیب می‌بیند که این آسیب می‌تواند عصب دندان را نیز دچار مشکل کند. آسیب دیدن عصب دندان درد بسیار وحشتناکی دارد و می‌تواند باعث شود شما درد بی‌سابقه‌ای را تجربه کنید.

البته درد لمینت دندان به ندرت ناشی از آسیب دیدن عصب دندان است، اما با این حال لازم است بدانید که احتمال چنین موضوعی نیز وجود دارد.

بنابراین درصورت مواجه با درد پس از لمینت، در ابتدا به سراغ مصرف قرص‌های ضد التهاب و مسکن بروید، اما اگر دیدید مشکل برطرف نشد، حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنید و مطمئن شوید که عصب دندان‌تان آسیبی ندیده است.

راه‌های تسکین درد لمینت دندان

حال اگر شما بنا به هر دلیلی پس از لمینت دچار درد شدید، باید این درد را تسکین دهید. اکنون شاید برای شما سوال پیش آید که راه‌های تسکین درد لمینت دندان چیست و چجوری می‌توان از شدت درد کم کرد؟

راه های تسکین درد لمینت دندان

در پاسخ به این سوال می‌توان مصرف مسکن‌ها و ضد التهاب‌ها را به شما پیشنهاد داد. درواقع بهتر است که شما تا زمان عادت کردن به لمینت دندان‌تان از این داروها استفاده کنید تا درد باعث ناراحتی شما نشود.

رعایت بهداشت دهان و دندان نیز یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد درد و همچنین تسکین درد ناشی از لمینت دندان است. شما باید پس از انجام لمینت، از دهان‌شویه‌های مخصوص استفاده کنید، همچنین استفاده از آب‌ونمک نیز می‌تواند باعث سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما شود.

در این دوران از مصرف دخانیت، به‌ویژه سیگار دوری کنید، زیرا استعمال دخانیات و سیگار احتمال آسیب دیدگی لمینت و دندان‌های زیر روکش لمینت را افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی

لمینت دندان به‌طورکلی یک روش درمانی و زیبایی بدون درد است و در اکثر موارد مشکلی را برای متقاضی ایجاد نمی‌کند. گاهی‌اوقات بنا به دلایلی که گفته شد، افراد بسته به شرایط میزان درد متفاوتی را تجربه می‏کنند که می‌توانند با مصرف مسکن و ضد التهاب درد لمینت دندان را تسکین دهند تا به وجود روکش لمینت عادت کنند.

چنانچه قصد دارید درمان لمینت را بی دردسر و بدون درد تجربه کنید میتوانید درمان خود را به عارف کلینیک (بهترین دکتر لمینت در کرج) بسپارید.

سوالات متداول

اکثر افرادی که لمینت دندان انجام داده‌اند، پس از گذشت دو الی سه هفته به روکش لمینت نصب شده روی دندان‌شان عادت کرده‌اند و توانسته‌اند پس از این دوره همانند سابق غذا بخورند و صحبت کنند.

تراشیدن مینای دندان معمولا درد چندان زیادی ندارد، زیرا پزشک یک لایه نازک از روی دندان را می‏تراشد؛ اما اگر شما از دسته افرادی هستید که دندان‌های بسیار حساسی دارید، می‌توانید پیش از شروع جلسه تراشیدن دندان، مسکن مصرف کنید.

درد طبیعی لمینت دندان معمولا پس از گذشت یک الی دو روز از بین می‌رود، بنابراین اگر درد پس از گذشت چند روز تسکین پیدا نکرد، بهتر است که این موضوع را با دندان‌پزشک خود درمیان بگذارید تا خیالتان راحت و آسوده شود.

اطلاعات خود را درباره لمینت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

Call Now Button