راهنما جامع ایمپلنت دندان

آیا میدانید عدۀ زیادی از افراد که درمان ایمپلنت انجام میدهند ، درمانشان با شکست مواجه می شود و مضاف بر اینکه متحمل جراحی ها میشوند ، هزینۀ زیادی از دست میدهند ؟

اگر شما هم به فکر انجام درمان ایمپلنت هستید بهتر است بدانید به چه نکاتی باید توجه کنید تا دچار اشتباه در انتخابتان نشوید .

ایمپلنت های دندانی امروزه کاربرد وسیعی پیدا کرده اند و طیف بسیاری از افراد که دندانهایشان به دلایل مختلف از دست رفته است تمایل دارند تا جای دندان از دست رفته را با ایمپلنت جایگزین کنند.

اما متاسفانه بسیار پیش می آید که به علتهای متفاوت درمان با شکست مواجه می شود . در این مقاله قصد داریم تا شما را با فاکتورهای مهم در باب ایمپلنت های دندانی آشنا کنیم.

به ترتیبی که در انتهای این مقاله بدانید که برای انجام این درمان به چه نکاتی باید توجه کنید و چطور انتخاب درستی داشته باشد.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 21 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

ایمپلنت چیست و از چه اجزائی تشکیل شده است ؟

ایمپلنت یک سیستم است و برای آنکه دید خوبی نسبت به یک سیستم داشته باشد باید اجزاء آن را بشناسید . مثلاً می دانید لجزای اصلی  یک خودرو شاسی ، بدنه ، موتور، قطعات فنی و برقی تشکیل است .

ایمپلنت های دندانی نیز از 3 قطعه اصلی بسیاز مهم تشکیل شده اند :

 • فیکسچر : قطعه ای که درون استخوان فک و لثه قرار می گیرد .
 • اباتمنت : قطعه ای که نقش یک تاج مصنوعی را بازی می کند و روی فیکسچر بسته می شود .
 • روکش : که روی اباتمنت چسبانده و یا پیچ می شود

توضیح تکمیلی اینکه فیکسچر توسط جراح در یک جلسه داخل استخوان فک کاشته می شود و اباتمنت طی 1 الی 3 ماه بعد روی آن سوار شده و پس از قالب گیری روکش در لابراتوار ساخته می شود .

ایمپلنت از منظر کشورهای سازنده چه انواعی دارد؟ کدام یک برتری دارد ؟

باید بدانید که ایمپلنت های دندانی در جهان 2022 یک صنعت بسیار بزرگی است و غالب کشورهای صنعتی دنیا در این صنعت دستی بر آتش دارند.

کشور آمریکا و برخی کشورهای اروپائی از قبیل آلمان ، سوئیس ، فرانسه ، اتریش ، ایرلند ، ایتالیا و کشورهای آسیایی مانند کره ، تایوان ، چین ، هند و اخیراً کشور عزیزمان ایران تولید کننده ایمپلنت های دندانی می باشند .

اطلاعات مختصری که از این مقاله تاکنون دریافت کردید مبنی بر اینکه ایمپلنت مانند خودرو یک صنعت است شاید بتوانید حدس بزنید که برخی کشورها که از نظر صنعتی بودن شهرت بیشتری دارند .

همانطور که در مثال مطرح شدۀ خودرو شاید یک خودرو آلمانی نسبت به همتای کره ای طراحی خاص تری داشته باشد ، این امر می تواند در عرصه های دیگر نیز تعمیم داده شود و یکی از دلایل بالاتر بودن هزینۀ تمام شده ایمپلنت های آمریکائی و اروپائی نسبت به دیگرکشورها همین مسئله است.

از بین کشورهای نام برده شده آمریکا ، آلمان ، سوئیس جزء بهترین تولید کننده های ایمپلنت هستند و برنده های کره ای نیز در مرتبۀ بعدی قرار دارند.

خبر خوب آن است که امروزه به لطف تکنولوژی غالب ایمپلنت هایی که در دنیا تولید می شود استانداردهای لازم را بدست می آورند و پس از تائید وزارت بهداشت هر کشور وارد درمان در حوزۀ بیمارستان ها و کلینیک ها می شود .

تفاوت یک ایمپلنت خوب با نامرغوب بر سر چیست ؟

همۀ داستان ایمپلنت که بتوانیم آن را به خوب و بد تقسیم کنیم بر سر قدرت جوش خوردن ( Integration ) آن با استخوان است .

ایمپلنت های مرغوب آنهایی هستند که سریع تر و بهتر با استخوان اطراف جوش می خورند و باعث استخوان سازی در محیط اطرافشان میشوند و همچنین در بلندمدت نیز این خاصیت خود را حفظ می کنند.

فاکتورهای دیگری از جمله استحکام بدنه و قطعات پروتزی ، قدرت پیچ ها نیز جزء فاکتورهایی هستند که دندانپزشکان به آنها دقت زیادی دارند .

مهمترین عوامل در موفقیت یک ایمپلنت چیست ؟

عوامل مهم در موفقیت ایمپلنت سه ضلع مثلث را تشکیل می دهند:

 • استخوان و شرایط فکی بیمار
 • تیم پزشکی ( جراح ، متخصص پروتز ، لابراتوار سازنده روکش )
 • جنس ایمپلنت

اگر بخواهیم اولویّت بندی کنیم مهم ترین عامل شرایط سیتمی و فک بیمار می باشد چرا که اگر هر چه قدر استخوان ها قوی تر باشند شانس موفقیت درمان بالاتر است .

معمولاً افراد جوان ( زیر 45 سال ) استخوان خوبی دارند و یا چنانچه مدت زمان زیادی از کشیدن دندان ها نگذشته باشد استخوان توانایی بالایی دارد . به غیر از استخوان بیماری های احتمالی هم مهّم است مثلاً بیماری قند یا پوکی استخوان هر دو شانس موفقیّت را کم می کند .

بررسی این مسئله جزء تشخیص یک پزشک قهار می باشد . اینکه می گویند در علم پزشکی تشخیص نیمی از درمان است به راستی درست می گویند ، چرا که اگر استخوان و شرایط فک مناسب این درمان نباشد به احتمال زیاد درمان شکست میخورد و تشخیص این موضوع با پزشک است .

در مرتبۀ بعدی اهمیّت تیم پزشکی است . یک جراح ذبده می تواند ایمپلنت های شما را با زاویۀ درست و در مکان درست قرار دهد . جال این زاویۀ درست چه اهمیتی دارد ؟ اینکه توجّه داشته باشید که شما قرار است با این ایمپلنت ها غذا بخورید !

یعنی قرار است به آنها فشار وارد شود اگر زاویۀ ایمپلنت ها مطلوب نباشد این فشار به مرور زمان به استخوان وارد می شود و استخوان ها تحلیل می روند .  در کنار جراح متخصص پروتز و لابراتواری که روکش را می سازند در عمر طولانی مدت ایمپلنت ها بسیار تاثیر گذارند .

روکش به درستی ساخته شود و سوار شود علاوه بر اینکه بر زیبائی درمان تاثیرگذار است قدرت جوندگی بالاتری دارد و آثار مخرب روی استخوان ندارد .

اینکه شما تیم پزشکی خوبی داشته باشید بر عمر طولانی مدت درمان شما بسیار تاثیرگذار است .

برای تحقق این امر نیاز به پزشکانی است که هم دانش خوب و هم تجربۀ عملی کافی دارند تا بتوانند معیارهای لازم را برای انجام یک درمان مناسب اجرایی کنند .

پزشکانی که برای این درمان مناسب تر هستند کسانی هستند که دانش تخصصی داشته باشند ، دوره های مؤثر و متعددی را گذرانده باشند ، مهارت کاری و عملی داشته باشند که بتوانند در محیط کوچک دهان این مهم را محقق کنند . می توانید با بررسی سابقۀ پزشک و نظر بیماران قبلی این اطلاعات را بدست آورید .

از بررسی 2 عامل فوق ( شرایط فکی و سیستمی ، تیم پزشکی ) حتماً به این نتیجه رسیده اید که نگران بودن راجع به جنس ایمپلنت اینکه کره ای باشد یا آمریکائی خیلی محلی از اعراب ندارد .

البته مهم است امّا نباید نگرانی اوّلتان باشد . بررسی شرایط پزشکی و استخوان و تیم پزشکی باید بیشتر توجهتان را به خود اختصاص دهند .

انواع جراحی های تکمیلی برای انجام درمان ایمپلنت

یکی دیگر از فاکتورهایی که حین گذاشتن ایمپلنت باید به آن توجه کنید این است که آیا نیاز به جراحی تکمیلی دارید یا خیر ؟

حتماً شنیده اید که می گویند هر کاری یک سنی دارد. در علم دندانپزشکی هم این قضیه صدق می کند . بگذارید منظورم را شفاف تر کنم منظور این نیست که در بعضی از سن ها نمی شود ایمپلنت گذاشت.

آنچه که در عمل پیش می آید بسیاری از مراجعین ایمپلنت دارای شرایط مطلوب استخوانی نیستند . یعنی استخوانشان ضعیف است و یا ناکافی است به ترتیبی که نمی توان برایشان به روش های ساده ایمپلنت قرار داد . مثلاً افرادی که مدت زیادی از کشیدن دندان هایشان گذشته است ( بیش از 4 سال ) احتمالاً نیاز به پیوند استخوان دارند .

در خلف فک بالا چنانچه دندان ها از دست روند سینوس به سرعت رشد می کند و فضای فک را اشغال می کند . در این مورد برای کاشت ایمپلنت نیاز به جراحی سینوس لیفت است .

جراحی های تکمیلی ایمپلنت انواع متفاوتی دارند ، بعضاً همراه با جراحی ایمپلنت انجام می شوند و بعضی موارد باید پیش از آن انجام شوند این جراحی ها طول درمان را 2 الی 6 ماه افزایش می دهند و همچنین باعث افزایش هزینۀ تمام شدۀ درمان می شوند .

برای بعضی از افراد با استخوان های به شدت تحلیل رفته گذاشتن ایمپلنت شاید با چالش های زیادی مواجه باشد و یا شاید حتی در بعضی موارد نتوان ایمپلنت گذاشت و طرح درمان از ایمپلنت به روش های دیگر مثلاً بریج یا دندان مصنوعی تغییر کند .

باز آنچه که اهمیت دارد تشخیص صحیح پزشک است که البته این مرحله با بررسی عکس های رادیوگرافی بیمار انجام می شود تا مطمئن شویم که نیاز به جراحی های تکمیلی دارد یا خیر .

در خصوص این جراحی ها باید به شما بگویم بعضی مواقع اینکه نیاز به جراحی باشد یا خیر هر دو امکان پذیر است ! زمانی که میزان استخوان در یک حالت مرزی است مثلاً اگر شما در فک بالا 8mm استخوان تا سینوس داشته باشید می توان هم جراحی تکمیلی انجام داد ، هم بدون جراحی از ایمپلنت کوتاه تری استفاده کرد اما اینکه کدام یک به صلاح شماست به پزشکتان و نظر شما بستگی دارد .

ویژگی های یک مرکز خوب درمانی برای انجام جراحی ایمپلنت چیست ؟

اگر می خواهید ایمپلنت انجام دهید یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید مرکز درمانی است که قصد دارید آنجا ایمپلنت انجام دهید .

اول اینکه آیا آن مرکز مکان معتبری است یعنی پروانه های لازم را دارد . اگر در یک مرکز کلینیکی درمان انجام میدهید حتماً باید پروانۀ درمانگاه پروانه کلینیک دندانپزشکی را ببنید .

این پروانه نشان می دهد شما با مرکز معتبری روبرو هستید . ( مراکزی که پروانه دارند آن را روی دیوار نصب می کنند )

همچنین پروانۀ مسئول فنی در مراکز کلینیکی نشان دهنده پزشکی است که کنترل کنندۀ درمان های بیماران

است . و شما می تواند خیالتان راحت باشد تا اینکه فردی در این مکان درمان های شما را کنترل می کند .

در مطب های دندانپزشکی پروانۀ طبابت مورد نیاز است .

تعداد پزشکان :

اگر در کلینیکی درمان انجام میدهید که به واسطۀ همکاری پزشکان مختلف و متخصص درمان های تخصصی انجام می شود به مرکز مناسبی رجوع کرده اید ، چرا که وقتی هر پزشکی یک قسمتی از کار را انجام می دهد چون روی همان قسمت تمرکز دارد معمولاً کیفیت درمان بالا می رود .

در این مراکز معمولاً تعداد پرسنل هم بیشتر می باشد و هر کسی وظیفۀ خاصی را به عهده دارد . مثلاً متخصص جراح – متخصص پروتز – مسئول فنی نرس اتاق عمل ، کارمندان پذیرش ، دستیار اتاق استریل و … بعلاوه اینکه در این مرکز حتی اگر روزی پزشک خودتان دیگر نباشد پزشک دیگری وجود دارد که درمان شما را انجام دهد .

قدمت مرکز درمانی و تعداد مراجعین

این فاکتورها نیز می تواند بیانگر این نکته باشند که شما مرکز معتبری را یافته اید به علاوه می توانید از بیماران قبلی در خصوص چگونگی انجام درمان و مراحل درمان پرس و جو کنید و تجربۀ آنها را بشنوید .

باید بدانید وقتی درمان ایمپلنت انجام میدهید نیاز هست سالهای بعد به پزشکتان مراجعه کنید و چکاپ های لازم را انجام دهید . مرکز درمانی که قدمت داشته باشد می تواند تکیه گاههتان باشد .

پیگیری درمان و خدمات پس از درمان

اینکه مرکزی را پیدا کنید که برای شما وقت بگذارند و به خوبی شرایط را به شما توضیح دهند و مراحل درمانتان را پیگیری کنند می تواند فاکتور بسیار مهمی باشد .

به هر حال وقتی جراحی می کنید شاید در روزهای اول سؤالاتی ذهن شما را مشغول کند یا اینکه نیاز باشد به صورت اورژانسی با کسی صحبت کنید . آیا کسی پاسخگوی شما هست .

معمولاً مراکزی که تعداد بیماران زیادی دارند میتوانند خدمات پس از درمان بهتری را ارائه دهند چرا که حجم گردش مالی این مراکز باعث آن می شود شرکت های تولید کننده و فروشنده توجه بیشتری به آنها داشته باشند و متقابلاً این مراکز هم برای بیمارانشان امتیازهای بهتری را فراهم می کنند مثلاً تعویض ایمپلنت ها بدون هزینه حتی در صورت پس زدن پیوند که بدن بیمار عامل آن باشد جزء تعهداتی است که عارف کلینیک به بیمارانش می دهد .

لابراتوار :

از آنجا که روکش ایمپلنت توسط لابراتوار ساخته می شود ، کیفیت لابراتواری که با مرکز درمانی همکاری می کند تاثیر به سزایی روی نتیجه نهایی درمان شما دارد مراکز معتبر درمانی با لابراتوارهای معتبر همکاری می کنند شکل و فرم روکش را خوب و دقیق که می توانند طراحی کنند البته این فاکتور بهای تمام شده درمان را افزایش می دهد اما ارزشش را دارد .

هزینه ایمپلنت چه میزان است ؟

نکتۀ مهم دیگری که برای انجام درمان ایمپلنت باید به آن توجه کنید هزینه است اما اکثراً افراد در این مورد دچار اشتباه می شوند زمانی که دنبال پایین ترین هزینه باشند .

شما باید دقت کنید هزینه ای که می پردازید با خدمتی که دریافت می کنید متناسب باشد . از آنجا که در این مقاله با جنبه های مختلف بررسی ایمپلنت دندانی آشنا شدید می پردازیم به جمع بندی فاکتورهایی که در بهای تمام شده تاثیرگذار است.

 • اجرت جراح ( متخصص باشد یا دندانپزشک عمومی )
 • تیم پزشکی ( یک فرد جراحی را انجام دهد یا یک تیم )
 • برند ایمپلنت و کشور سازنده

( دقت کنید اینکه صرفاً کشور سازنده را ملاک قرار دهیم اشتباه است چرا که به عنوان مثال در همان دسته برندهای کره ای از ایمپلنت های ارزان تا ایمپلنت های گران موجود است ) .

 • لابراتواری که روکش شما را می سازد
 • قطعات پروتزی ( ساده باشد یا دارای ویژگی ها و طرح های اختصاصی باشد )
 • جراحی های تکمیلی ( اینکه آیا به جراحی تکمیلی نیاز باشد یا خیر )
 • مکان کلینیک ( بسیاری از کلینیک ها چون در مناطق گران جغرافیایی هستند بهای تمام شدۀ بیشتری خواهند داشت . به همین دلیل است که در سال های اخیر توریست های درمانی به قصد درمان ایمپلنت زیاد شده است . افرادی که از شهرهای بزرگ و مناطق گران به کلینیک معتبر در مناطق حاشیه ای جهت انجام درمان می روند ) .
 • ویژگی داخلی یک کلینیک ( مثلاً خدمات پس از درمان )

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست